Jak sprawdzić przedszkole?

Wśród różnych pytań jakie pojawiają się u rodziców w związku z posłaniem dziecka do przedszkola bardzo często pojawia się wątpliwość czy wybraliśmy dobre przedszkole? Tak drodzy państwo niewątpliwie każdemu z was zależy na DOBRYM przedszkolu, ale cóż to jest to owo dobre przedszkole? Odpowiedz na to pytanie jest niezwykle trudna bo należy rozpatrywać to zagadnienie bardzo indywidualnie. Dla jednego dobre oznacza dużo zajęć dodatkowych, dla innego dobre to takie w którym panie są miłe, dla jeszcze innych dobre znaczy bezpieczne, albo aktywizujące twórczo malca. Najważniejsze jednak jest to, żeby wasze dziecko czuło się w przedszkolu dobrze i na tym tak naprawdę zależy i rodzicom i wychowawcom w przedszkolu. Czy jednak można w jakiś sposób sprawdzić przedszkole zanim pośle się do niego swój największy skarb? Drodzy Państwo można, a nawet trzeba zebrać o przedszkolu jak najwięcej informacji, sprawdzić to co się sprawdzić da, po to aby uspokoić w jakimś stopniu przede wszystkim siebie, żebyśmy mieli poczucie, że oddajemy dziecko w „dobre ręce” a jak już wiemy z poprzednich audycji spokojny rodzic to spokojniejsze dziecko.

Ważne jest przy sprawdzanie przedszkola, aby porozmawiać z dyrektorem, wychowawcami, a nawet posłuchać opinii innych rodziców. Drodzy Państwo nie krępujcie się zadawać pytania dyrekcji przedszkola, jest to osoba która na pewno chętnie odpowie na nurtujące was problemy. Podczas takiej rozmowy warto zadać nie tylko pytania dotyczące kwestii formalnych, ale także czy dzieci leżakują, czy dzieci muszą jeść? czy są zmuszane do jedzenia jeśli nie chcą? Jak wygląda sytuacja kiedy dziecko ma dietę i nie może jeść wszystkiego, czy rodzić może zostać z dzieckiem? jaka jest oferta zajęć dodatkowych i jaka jest ich cena? jak wygląda pomoc dziecku, które ma problemy z czynnościami samoobsługowymi? Poproście dyrektora o wgląd w dokumenty takie jak regulamin wewnętrzny przedszkola pozwoli ci to poznać zasady obowiązujące w placówce poproś również o pokazanie programu nauczanie. Zapytajcie o zatrudnioną kadrę oraz kwalifikacje, jakie posiada, wypytajcie o sukcesy przedszkola w różnego rodzaju konkursach czy akcje w jakich bierze udział.

Drodzy państwo każde pytanie jakie pojawi się w waszej głowie nie tylko można, ale też należy zadać dyrekcji czy wychowawcy w przedszkolu dlatego, że jeśli się pojawiło to może stać się źródłem niepokoju szczególnie jeśli pozostanie bez odpowiedzi. Macie prawo jako rodzice być poinformowani!

Zachęcam również państwa do samodzielnych wnikliwych obserwacji. Obejrzyjcie przedszkole dokładnie. Zwracajcie uwagę na samym początku czy przedszkole informuje rodziców i współpracuje z nimi, czy posiada bogata tablice ogłoszeń, czy wywieszony jest jadłospis, aby rodzice wiedzieli co ich dzieci będą jadły, czy są rozpisane zajęcia dodatkowe ich godziny, osoby prowadzące, czy są wyznaczone dyżuru przyjęć dyrektora czy wychowawcy chętnie odpowiadają na pytania. Popatrz jak dzieci bawią się z wychowawcami na placu zabaw, czy wychowawcy poświęcają czas i uwagę dzieciom, czy dbają, aby dzieci wychodziły na przedszkolne podwórko ubrane adekwatnie do pogody, popatrzcie jak wyglądają korytarze czy są kolorowe, czy widać na nich prace dzieci, pooglądaj zdjęcia z różnych imprez organizowanych w przedszkolu, czy widzisz na nich te same dzieci czy różne. Dobre przedszkole to takie, które dba o każde dziecko, aktywizuje każde dziecko, daje każdemu możliwość rozwoju bez względu na to czy jest wszechstronnie uzdolnione czy słabe. W każdym dziecku jest coś dobrego coś co zasługuje na pochwałę docenienie. W każdym jest jakaś grudka złota. Oczywiście to, czy nasze dziecko dobrze będzie się czuć w danym przedszkolu oraz to, czy ocenimy pracę takiej placówki pozytywnie uznając ją za DOBRE PRZEDSZKOLE– tak naprawdę wychodzi w przysłowiowym praniu. Warto jednak zebrać jak najwięcej informacji i sprawdzić to, co da się sprawdzić zanim poślemy naszą pociechę do przedszkola.